Zoznam clankov

zobrazit všetky

Voľby prezidenta SR sa skončili, zabudnite!

30. 3. 2014
Prečítane: 923x
Diskusia:

Viacerí členovia alebo sympatizanti SOĽ ma kontaktovali hneď po zverejnení neoficiálnych výsledkov volieb prezidenta SR 2014 a chceli vedieť, resp. poznať môj názor na výsledok volieb a na možný vývoj. V prvej reakcii som sa odvolal na svoje vyjadrenia zo stretnutia kandidátov SOĽ v Nitre z tohto týždňa, ktoré v podstate potvrdili aj viacerí z mála odvážnych v diskusiách na sociálnych sieťach, resp. aj v médiách SR.

Vážení členovia SOĽ, sympatizanti SOĽ, vážení občania

Aktuálne skončené prezidentské voľby podľa mňa logicky neboli o funkcii prezidenta SR, ale boli o niečom zásadne inom. Podľa môjho názoru boli tieto voľby minimálne o nasledovných otázkach:

  • Boli o pokuse, resp. skôr o úpornej snahe o záchranu časti v poslednej dobe menej úspešných "pravicových" politikov (Figeľ, Hrušovský, Frešo, ale čiastočne už aj Bugár a Sulík).
  • Ale boli aj o pomerne "sofistikovanom" pokuse nových, resp. staronových a akože teraz nastupujúcich "pravicových" politikoch (Beblavý, Procházka, Lipšic, ...) "odstrihnúť sa" bez straty krvi od toho, k čomu boli dlhé roky "prirastení".
  • Najmä však boli dôkazom možností, ako sa dá zmanipulovať občan Slovenska silou zaplatených mediálnych fabulácií až "polovičných klamstiev" a cieleného vyťahovania káuz proti R. Ficovi od okamihu ohlásenia jeho kampane, resp. obviňovania R. Fica aj z tých negatívnych stavov v našej spoločnosti, na čom majú možno väčší podiel zodpovednosti tí, ktorí zvaľovali zodpovednosť na R. Fica, resp. na ľavicu, resp. "neravicu"  ako takú. Viac, ako vyťahovanie káuz vlád R. Fica mi vadí zbavovanie sa zodpovednosti za to zlé za posledných 25 rokov, hoci z toho R. Fico vládne dohromady iba 6 rokov a aj z tých je viac než 2/3 súčasťou celosvetovej krízy.
  • Tieto voľby ale boli aj o obrovskom náraste negatívneho rozdelenia spoločnosti, keď dnes si niektoré skupiny už pomaly nielenže nevedia prísť na meno, ale si doslova idú po krku. Už na stretnutí kandidátov SOĽ v Nitre som sa vyjadril, že je vytváraná spoločenská atmosféra absolútneho potláčania práva na iný, než rýdzo "pravicový" názor, ktorý sa v prípade takmer krajnej pravice v hnutí NOVA ... posúva už až do polohy "protiľavicového šovinizmu".

Ak chceme v práci na budovaní občiansko-ľavicovej strany pokračovať, potom musíme počítať s vytláčaním SOĽ z mediálneho priestoru, v ktorom naopak budú dostávať ďaleko väčší priestor "pravicoví vykladači ľavicovej pravdy", ako to sledujeme v podstate vo všetkých vyjadreniach predstaviteľov pravicovej opozície od okamihu oznámenia výsledkov volieb prezidenta SR.

Pre mňa ako predsedu SOĽ bude však vo vzťahu k výsledkom volieb prezidenta SR 2014 podstatné sledovať to, či sa naplní alebo nenaplní moja obava, resp. názor na víťaza volieb pána Kisku, resp. na to, akými ľuďmi sa obklopil, resp. že voľby neboli ani o vhodnosti alebo nevhodnosti jeho osoby na funkciu prezidenta SR, ale boli o niečom inom. A to konkrétne zrejme aj o vzniku strany, voči ktorej bude A. Kiska vystupovať viac než ústretovo. Najmä však boli o oslabení stále silnejúcej pozície SMER-SD.

Z hľadiska budúcnosti Strany občianskej ľavice (SOĽ) je však potrebné precízne analyticky vyhodnotiť výsledky a uvedomiť si, že iba od ďalšieho vývoja v spoločnosti bude závisieť to, kto prezidentské voľby vlastne vyhral a kto prehral. Až parlamentné voľby 2016 urobia výklad výsledkov prezidentských volieb a kto je skutočným víťazom, čo dokazuje aj pragmatická úvaha zopár odvážnych diskutérov v médiách a aj na sociálnych sieťach.

Faktom totiž je, že v parlamentných voľbách 2012 získal R. Fico okolo 700 000 preferenčných hlasov a celý Smer získal približne 1 100 000 hlasov voličov.  Pri posudzovaní aktuálneho výsledku R. Fica vo voľbách prezidenta SR 2014 musíme brať do úvahy, že ide o voľby po dvoch rokoch od parlamentných volieb, pričom R. Fico a SMER-SD v podstate iba riešil deštrukciu daňového systému SR a okrem toho v podstate musel robiť len konsolidáciu verejných financií, v rámci ktorej nemohol robiť, resp. v dôsledku nedostatku financií ani nerobil populárne sociálne opatrenia, skôr musel najmä v oblasti daní a kontroly ich platenia robiť nepopulárne opatrenia s dopadom na malých a stredných podnikateľov, ktoré naviac nie vždy boli šťastné, ale skôr vynútené.

Napriek tomu získal R. Fico 40,5% hlasov voličov pri 50% účasti občanov vo voľbách, čo je takmer 900 000 hlasov voličov. A to samotný a bez výraznej podpory samotnej strany, resp. bez výraznejšej priamej podpory straníckych kolegov (takmer nikto mediálne nevystupoval v jeho prospech a nešiel do diskusií s výnimkou šéfa jeho volebnej kampane M. Maďariča)! Keď si to prerátame na 60% účasť občanov v parlamentných voľbách 2012, tak cca 900 000 hlasov zodpovedá tým 1 100 000 hlasov, ktoré získal SMER-SD aj pred 2 rokmi.

Zvíťazil ale A. Kiska. Šikovne, aj keď možno on sám nie celkom vedome využil mediálnu manipuláciu a na vlne údajnej anti-kampane proti jeho osobe, rozpútanej R. Ficom, sa prostredníctvom naopak údajne legitímnej kampane proti spomínanej údajnej anti-kampani len zviezol na vlne momentálnej nespokojnosti občanov s prístupom štandardných politikov. Síce sa celý čas dištancoval od politikov a ich podpory (opakovane tvrdil, že od nich nezobral ani cent), ale na druhej strane bez začervenania prijal tzv. nezdanené "funkčné pôžitky" v podobe platenej a aj bezplatnej podpory od takmer všetkých politických predstaviteľov, ale aj akože apolitických predstaviteľov spoločenského života.

A. Kiska z nejakého imaginárneho dôvodu absolútneho ohrozenia Slovenska pod hrozbou návratu pred rok 1989 spojil voličov pravice (od liberálnej až po konzervatívnu), voličov maďarskej národnosti, dokonca aj časti liberálnej ľavice a z taktických dôvodov zrejme aj časti krajnej a takmer krajnej pravice. Veľa týchto ľudí bude teraz od A. Kisku očakávať zázračné kroky a geniálne rozhodnutia. Rovnako, ako od iného produktu volieb na princípe vzdoru občana stredného Slovenska voči prístupu štandardných politikov z konca minulého roka.

Osobne sa však stotožňujem skôr s takým vyhodnotením situácie, že nebude ľahké byť v najbližších týždňoch a mesiacoch pravičiarom. Výsledky volieb prezidenta SR totiž pred celú pravicu postavili naozaj vážny problém, s ktorým budú podľa mňa mať mnohí vážne problémy sa vysporiadať, a to najmä kvôli svojej "sebestrednosti" a prehnanej viery vo svoju neomylnosť, ktorá u niektorých prerástla až do prehnanej agresívnej arogancie.

Treba však zároveň skonštatovať, že rovnako náročné to bude mať aj ľavica a jej predstavitelia vrátane našej občianskej ľavice, ktorá bude musieť zvoliť pre svoju prácu také metódy, aby jednak bola úspešná, ale aby neskĺzla do používania obdoby arogantných a dehonestačných metód vo svojich vyjadrovaniach, ako to vnímame u predstaviteľov slovenskej pravice, ale aj z radov ich prívržencov v médiách, na rôznych web serveroch a aj na všetkých sociálnych sieťach. A to konštatujem s plnou vážnosťou aj napriek tomu, že k riešeniu politických problémov sa snažím prisptipovať v prvom rade ako občan a až potom "stredo-ľavo" orientovaný jedinec.

Celý svet síce priznáva zásadné problémy pri hľadaní východísk z najväčšej ekonomickej a hospodárskej krízy celého sveta, pričom až na naozaj výnimky riadia štáty predstavitelia pravicového, stredo-pravého až liberálneho razenie, ale podľa ich mediálnych trúb aj za súčasnú krízu tak ako vždy môže len a len akási neidentifikovaná ľavica. Len na Slovensku sme akosi presvedčení, že nejaký zázračný jedinec to celé vyrieši. No sám to žiaľ asi nikto neyrieši.

V závere však považujem za potrebné vyjadriť presvedčenie, že práve Strana občianskej ľavice má už teraz vo svojich radoch ľudí, pre ktorých platí presne to, čo okrem iného konštatujú politológovia pri vysvetľovaní výsledkov volieb prezidenta SR, že občan chce v politike ľudí s príbehom, ktorí nie sú zviazaní s politikou štandardných strán.

Diskusia k článku: