Zoznam clankov

zobrazit všetky

Vnímame dianie na Ukrajine objektívne?

4. 9. 2014
Prečítane: 1055x
Diskusia:

Aktuálny summit NATO, ale najmä mediálna manipulácia s faktami ma viedla k doplneniu dávnejšieho názoru.

Už dávnejšie som napísal občianku úvahu a aj uviedol návrh na riešenie situácie, ktorá sa na Ukrajine začala vyhrocovať vo februári 2014 po dvojmesačných bojoch na Majdane a prilievaní oleja do ohňa vášní zo všetkých druhoch „horľavín“ s vyvrcholením v podobe  úplne zbytočného zrušenia platnosti zákona o základoch štátnej jazykovej politiky na Ukrajine dňa 23.2. 2014, čo už zastupujúci prezident Ukrajiny Turčynov svojim rozhodnutím z neskorších dní o nepodpísaní takéhoto rozhodnutia Ukrajinského parlamentu nezachránil.  Veď Majdan mal byť o riešení najmä ekonomických problémov občanov Ukrajiny, resp. celej Ukrajiny, ktorých rozsah ani EÚ a ani USA ešte ani v decembri 2013 pri avizovanom odmietnutí podpisu asociačnej dohody vtedajším prezidentom Ukrajiny Janukovyčom nechápali.

Ten článok mal názov „Každá veľká kríza vyústi do nejakého konfliktu.“ a link naň je tu: http://stranasol.sk/kazda-kriza-vyusti-do-nejakeho.../.

 

V nadväznosti na ten môj dávnejší článok, ale najmä v nadväznosti na súčasné udalosti na Ukrajine a aj ich hodnotenie našimi, európskymi ale najmä zámorskými politikmi, ktoré mi pripadajú ako „hľadanie tých zbraní hromadného ničenia“ alebo „hľadanie vinníka za použitie chemických zbraní“ považujem za potrebné dodať nasledovné konštatovania.

  1. Stotožňujem sa s obsahom, resp. podstatou úvahy pána Branka Fábryho z článku s názvom „Pár slov o „Ruskej invázii“ a o „prímerí.“, ktorého link je tu: http://brankof.blog.pravda.sk/.../par-slov-o-ruskej.../, podľa ktorého je používanie pojmu „Ruská invázia“ dosť ťažko obhájiteľné. Akosi mi to celé terajšie dianie pripadá tak, že sa pomaly prešlo z pojmu „bojovníci z Ruska, ktorí sú vojaci v armáde na dovolenke“, na používanie pojmu „Ruské vojská“, čo je pre „vhodnejší“ pojem pre odôvodnenie rozhodnutia prípadného zásahu NATO, resp. pre odôvodnenie výstavby ďalších základní bližšie k Ruským hraniciam.

  2. Členovia EÚ sú strašení hrozbou útoku Ruska na ich územia, pričom je ako dôvod uvádzané, resp. už skôr omieľané to, čo sa udialo s Krymom, čomu je prisudzované označenie „anexia“, resp. „vojenská agresia“.
    Nemusím mať všetky informácie a možno mi niečo uniklo, ale nezachytil som informáciu o tom, že by bola podaná nejaká žaloba alebo iné podanie na postup Ruska po referende na Kryme a po rozhodnutí autonómneho parlamentu Krymu o jeho pričlenení k RSFR.
    A asi ani nič podané nebude, pretože potom by sa muselo preukazovať aj to, ako to bolo s niektorými hlasovaniami v Ukrajinskom parlamente, a to konkrétne to hlasovanie o zbavení Janukovyča funkcie prezidenta Ukrajiny.
    Okrem toho sa mi žiada zauvažovať, že načo by Rusom boli tie isté krajiny, z ktorých pred vyše 20 rokmi odišli a kvôli ktorým sa dlhé roky museli zbavovať dlhu zo ZSSR, čo nikto dnes už nespomína, resp. neuvádza medzi všelijakými argumentmi, ale zato všetci poukazujú na Budapeštiansky dohovor a aj to len v tých častiach, ktoré sa niekomu hodia. Na čo by Rusom boli teraz tie pred 20 rokmi opustené krajiny, keď sa z toho vyhrabali a boli na tom do sankcií len lepšie a lepšie? Otázkou je, či v celej veci nejde skôr o niečo iné. Napr. o surovinové zásoby nielen v Rusku ale aj v rôznych polárnych oblastiach, o ktoré aktuálne prebieha strategický boj. Alebo strategické suroviny napr. pre IT sektor, ktoré sa podľa dostupných informácií nachádzajú v rozhodujúcej miere práve v Euroázii.

  3. Často spomínaná Budapeštianska dohoda o likvidácii jadrového arzenálu Ukrajiny bola nielen o celistvosti Ukrajinských hraníc, ale aj o nepribližovaní sa NATO k hraniciam s Ruskom, resp. bola aj o likvidácii jadrového arzenálu Ukrajiny, podľa ktorej mali tí, ktorí si odniesli množstvo obohateného uránu zaplatiť nemalé "kompenzačné" financie, čo myslím nedodržali. Rovnako ako nedodržali sľuby Turecku, čo všetko im splnia (vrátane vstupu do EÚ), keď vybudujú základne na svojom území a vytvoria nárazníkovú zónu pre Európu pred islamom. Dnes majú Turci väčšiu armádu, než celá EÚ dohromady (aspoň čo do počtu) a za svoje, pričom možno sa zrazu v dôsledku nesplnenia tých dohôd celý islamský svet cestou volieb dostane k hraniciam Európy v ďaleko väčšom rozsahu, než to bolo pred tými sľubmi.

 

Zrejme o toto v celej záležitosti išlo! Aby sa medzi sebou hádali občania o veciach, o ktorých majú len sprostredkované informácie, ktoré sú poriadne a zo všetkých strán manipulované. Alebo aby si nevšimli, že najskôr bude presadené zvýšenie výdavkov na obranu a potom zrejme aj zvýšenie daní, aby bolo na výdavky na obranu alebo na zaplatenie účtu za Ukrajinský prechod na demokraciu západného typu. Lebo tie sa už zrejme z natlačených peňazí nebudú dať zaplatiť.

 

Diskusia k článku: