Zoznam clankov

zobrazit všetky

Sú štandardní politici schopní spolupracovať?

26. 3. 2014
Prečítane: 776x
Diskusia:

Nedávno som na www.blog.sme.sk zareagoval na konštatovanie pani Žitňanskej v jej vyjadrení vo vzťahu k politickému monopolu jednej strany (viď napr. tento článok s jej vyjadrením o tom, že "Voľby prinášajú nádej"), pre ktoré vraj existuje negatívna historická skúsenosť.

Vyjadril som názor, že skôr ako vo vzťahu k politickému monopolu jednej strany existuje žiaľ negatívna historicky overená skúsenosť s neschopnosťou spolupráce súčasných opozičných strán pre záujmy občanov, k čomu sa ich predstavitelia dopracovávajú len veľmi ťažko.

Pani Žitňanská, resp. aj všetci jej kolegovia z opozície volajú po boji občanov cez prezidentské voľby proti Ficovi a teda aj za nich, za pravicu, ktorá zrejme potrebuje tú nádej, spomínanú v článku pani Žitňanskej. Občana totiž už o nádej na zlepšenie správy vecí verejných pripravila aj jedna a aj druhá zostava "štandardných" politikov.

Opäť nás občanov predstavitelia "štandardných" pravicových strán presviedčajú o nevyhnutnosti spolupráce a aj o existencii nejakej nádeje na nové časy spolupráce opozičných strán proti politickému monopolu jednej strany. Pani Žitňanská však zároveň realisticky hovorí o poslednom varovaní pre opozičné parlamentné strany, aby so sebou niečo urobili v záujme schopnosti spolupracovať.

A občan by im mal v záujme nejakej nevyhnutnej záchrany Slovenska opäť veriť a opäť by im mal dať šancu. Tak, ako im ju občan už dal minimálne štyrikrát, a to v roku 1993, resp. 1998, resp. 2002 a najmä v roku 2010.

Pre tých neskôr narodených je potrebné pripomenúť, že súčasné "štandardné" parlamentné opozičné strany dokázali iba raz naplniť svoju misiu a neutiecť od svojej zodpovednosti (čo teraz takmer všetci jednohlasne vyčítajú Ficovi vo vzťahu k jeho rozhodnutiu kandidovať na funkciu prezidenta SR).

Iba raz dokázali spolupracovať a vládnuť celé funkčné obdobie v rokoch 1998 do 2002 a aj to zrejme iba vďaka spolupráci s SDĽ, teda s ľavicovou stranou, ktorú to v podstate stálo existenciu! No a to je zase tá moja "historická" skúsenosť pani Žitňanská. Teda jedna z mojich "historických" skúseností.

Ale ten pretlak "sľubov" (rozumej zavádzania) a populistického strašenia z návratu pred rok 1989 zrejme zase občana presvedčí a občan im asi opäť dá šancu. A oni asi opäť občanovi ukážu, kde ho majú.

 

Diskusia k článku: